Wielki Tydzień to czas, kiedy chrześcijanie przeżywają Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
Zgodnie ze zwyczajem w Wielki Piątek w kościołach odsłaniane są Groby Pańskie. Symbolizują Grób Chrystusa. W centrum umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Wierni odwiedzając świątynię modlą się. To miejsce skupienia, które skłania do refleksji. Tradycję Grobu Pańskiego w Polsce spopularyzowali Bożogrobcy. Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
Wielka Sobota, adoracja Grobu Pańskiego i adoracja Krzyża oraz święcenie pokarmów wielkanocnych w Bazylice OO.Bernardynów w Leżajsku.
Święcenie pokarmów to polska tradycja, we Włoszech, w Hiszpanii nie ma święcenia pokarmów. Nieodzownym elementem w Święconki są pisanki. Wykonane różnymi technikami, m. in. wydrapywane ostrym narzędziem wzorów. W koszyku obowiązkowo muszą znaleźć się: chleb, jajka, sól, wędlina, chrzan, babka wielkanocna i oczywiście baranek. Każde z tych produktów ma swoje symboliczne znaczenie. Święcone pokarmy spożywa się w Niedzielę Wielkanocną, rano po Rezurekcji.
****
***
Zobacz też:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz