Zaproszeni goście opowiedzieli o historii zabytkowych organów, klasztoru i wielokulturowego miasta.
O historii kościoła, legendzie o Tomaszu Michałku opowiadał O. Klaudiusz Tomasz Baran kustosz Sanktuarium, gwardian klasztoru.
Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku o czym opowiadał Leżajszczanin Bartosz Podubny - Z-ca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Rzeszowie. Wspomniał również o innych zabytkach Leżajska m. in. o leżajskiej Farze, cerkwi, Proświcie.
Bartosz Podubny Fot. Marek Maśniak |
Mówiłam też m. in. o tradycjach, obrzędach, rytuałach religijnych, świętach i odpustach, pielgrzymkach do sanktuarium maryjnego, również o pielgrzymkach chasydów. O wspólnocie, która szczególnie była widoczna podczas różnych uroczystości, zarówno o charakterze religijnym, jak i kulturowym, czy podczas uroczystości patriotycznych, związanych z rocznicami narodowymi.
Gościem audycji był Jarosław Adamiak, organista klasztoru OO. Bernardynów.
O Muzeum Prowincji, które gromadzi przedmioty zabytkowe z utraconych po drugiej wojnie światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji - opowiadał O. Marcin. Pomieszczenia poszerzone w ostatnich latach obejmują zbiory obrazów, rzeźb i wytworów rzemiosła artystycznego. Muzeum stanowi integralną część znacznego kompleksu zabytkowego, w skład którego wchodzi wzniesiona w latach 1618-1628 bazylika i klasztor wraz z otoczeniem: basztami, dziedzińcami, murami obronnymi i lasami.
Fot. Marek Maśniak |
Pani Alicja Kycia z Biblioteki Publicznej w Leżajsku zaprezentowała bogaty zbiór książek dot. Klasztoru w Leżajsku. Część z tych publikacji jest już niedostępna na rynku, znajdują się jedynie w zbiorach Biblioteki. Przy okazji przybliżyła sylwetkę Zbigniewa Larendowicza (1916-2019). Pan Zbigniew Larendowicz jest autorem 80 książek, m.in. " Kult Matki Bożej Pocieszenia w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku", „Sanktuarium Maryjne Ojców Bernardynów w Leżajsku”, "Historia posiadłości Klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku”. To człowiek niezwykły, o bogatej historii, harcerz, żołnierz, pasjonat genealogii, miłośnik Leżajska, leśnik, kustosz i opiekun zbiorów w Bibliotece Ojców Bernardynów w Leżajsku. Żył 102 lata.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz