czwartek, 13 czerwca 2019

Odpust św. Antoniego w Leżajsku

Bazylika OO Bernardynów od wielu lat obchodzi w dniu 13 czerwca uroczystości odpustowe ku czci św. Antoniego z Padwy. Odpust na św. Antoniego z Padwy ustanowił w 1827 roku Papież Leon XII.
XVIII w. ołtarz św. Antoniego z Padwy
W dniu Odpustu wierni, pielgrzymi i kompanie pątników z różnych stron  przybywają do Sanktuarium, by za wstawiennictwem świętego Antoniego modlić się, wypraszać łaski, prosić o błogosławieństwo dzieci. Podczas mszy św. następuje poświęcenie lilii.
Św. Antoni z Padwy jest patronem rzeczy zagubionych, ale warto zwrócić się o pomoc w sprawach różnych, osobistych niepowodzeń, zdania egzaminów, kłopotów zdrowotnych.
W leżajskim Sanktuarium już w XIX w. działało bractwo pw. św. Antoniego, jako Pobożne Stowarzyszenie św. Antoniego z Padwy, powstałe na wzór stowarzyszeń działających przy bernardyńskich klasztorach na ziemiach polskich, we Lwowie, Krakowie czy Przemyślu. Akcje charytatywne polegały na zbieraniu funduszy dla biednych, które stanowiły tzw. "Chleb św. Antoniego". Ofiarodawcami byli wierni, którzy modlili się do św. Antoniego, wypraszali łaski, a w zamian składali datki, wrzucali je do skarbony umieszczonej koło ołtarza św. Antoniego.

 


Tradycyjnie 13 czerwca błogosławi się w kościele białe lilie i chleb. To atrybuty symbolizujące św. Antoniego z Padwy. W ikonografii św. Antoni przedstawiany jest w habicie franciszkańskim, często trzyma na rękach Dzieciątko Jezus. Jego innymi atrybutami są: księga, serce, ogień – symbol gorliwości, osioł i ryba. Jednak najczęściej używanym Jego symbolem jest właśnie lilia. Podobno był to jego ulubiony kwiat i bardzo często pojawiał się w głoszonych przez niego kazaniach. Dlatego kwiat ten określa się potocznie lilią św. Antoniego.



wtorek, 11 czerwca 2019

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

14 czerwca 2019 o godz. 19.00 odbędzie się w leżajskiej Bazylice inauguracja XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Józef Serafin. Festiwal w Leżajsku odbywa się od 1992 roku.
W pierwszym inauguracyjnym dniu koncert uświetni Stanisław Sojka, który wraz z zespołem wystąpi w części kameralnej. Artysta koncertował już w Bazylice OO Bernardynów podczas koncertu finałowego XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, 15 sierpnia 2011 r .
Stanisław Soyka z zespołem wykonał wówczas TRYPTYK RZYMSKI.

Artyści światowej sławy - laureaci konkursów muzyki organowej, debiutanci koncertować będą 14, 15, 16 i 17 czerwca, (piątek, sobota, niedziela, poniedziałek), a później w każdy poniedziałek aż do 29 lipca 2019 roku.




***
Stanisław Soyka z zespołem wykonał TRYPTYK RZYMSKI 15 sierpnia 2011 r podczas koncertu finałowego XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...