Dopiero po którymś z kolei koncercie organowym zdecydowałam się podzielić z Internautami moimi uwagami na temat leżajskiej bazyliki.
Urzekł mnie koncert Jarosława Malanowicza, który 16.08.2004 roku odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Jak widać, muzyka jest natchnieniem nie tylko poetów, pisarzy, artystów tworzących kulturę przez duże K.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się w Leżajsku od 1992 roku. W tym roku wypadnie 20-lecie. Każdy z artystów światowej sławy koncertujący w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów zachwyca się pięknym brzmieniem leżajskich organów. Swoje opinie wyrażają chętnie, dziękując organizatorom festiwalu, także licznie przybyłym fanom muzyki organowej za możliwość uczestniczenia w tym międzynarodowym festiwalu.
Wśród artystów koncertujących w Leżajsku byli m. in. Teresa Żylis-Gara, Edyta Geppert, Konstanty Andrzej Kulka, Urszula Dudziak, Stanisław Soyka, Zespół Muzyczny 'Raz, dwa, trzy', Orkiestra Kameralna 'Camerata Impuls' pod dyr. Małgorzaty Kaniowskiej z udziałem Wiesława Ochmana i Aleksandry Stokłosy.
Słuchaliśmy również Jerzego Maksymiuka, Chór Chłopięcy i Męski PFP „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Stefana Stuligrosza, Orkiestrę Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestrę Koncertową Wojska Polskiego im. S. Moniuszki, zespół Affabre Concinui, Chór Męski „Oktoich” działający przy Cerkwi Prawosławnej św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu, Grupę Dętą Filharmonii Krakowskiej i Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Krakowie, Adama Zagajewskiego, Joachima Grubicha, Jerzego Artysza, Andrzeja Chorosińskiego, Juliana Gembalskiego, Jerzego Główczewskiego, Józefa Skrzeka, Kwartet Jazzowy Piotra Barona, Artystów „Piwnicy Pod Baranami”, Włodek Pawlik Trio i wielu innych.
Zagranicznymi gośćmi festiwalu byli m.in. Yoshiko Hara, Georgij Agratina, Wolfgang Panhofer, Kaoru Hiyama, Markus Linder, Robert Wallace, Tercja Pikardyjska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Tomsku, Zespół Opery Lwowskiej, Jan Walraven, Loes van Langer.
Koncerty odbywają się w każdy poniedziałek od godz. 19 w okresie od połowy czerwca do końca sierpnia.
Georgij Agratina. 2001r |
Stanisław Soyka z zespołem wykonał Tryptyk Rzymski podczas koncertu finałowego XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku.
***
We wrześniu 2001 roku w Bazylice Ojców Bernardynów wystąpił w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku światowej sławy śpiewak operowy - Wiesław Ochman. W koncercie artysta zaśpiewał w duecie z Aleksandrą Stokłosą. Wiesław Ochman uprawia także malarstwo. Koncert poprzedził wernisaż wystawy 29 obrazów autorstwa Wiesława Ochmana "Impresje malarskie Wiesława Ochmana", które powstały podczas letnich pobytów artysty w Hiszpanii. Swoje obrazy prezentował na wystawach m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi.
Wiesław Ochman jest jednym z najsłynniejszych współczesnych polskich śpiewaków operowych. Zadebiutował w 1960 roku na scenie Opery Śląskiej partią Edgara w "Łucji z Lammermoor" Donizettiego. Następnie śpiewał w Operze Krakowskiej, w latach 1965-75 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Od 35 lat występuje regularnie na największych scenach operowych i estradach świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Paryżu, Rzymie, San Francisco, Wiedniu. Uczestniczy w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, z towarzyszeniem zespołów prowadzonych przez najwybitniejszych dyrygentów.
Wiesław Ochman i Aleksandra Stokłosa. |
***
Urszula Dudziak |
***
Edyta Gepert debiutowała na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w marcu 1984 roku. 22.08.2005 odbył się koncert z udziałem artystki w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice o.o. Bernardynów w Leżajsku. Edyta Gepert zebrała wielkie owacje m. in. za utwory:"Jaka róża, taki cierń", "Zamiast", "Och, życie kocham cię nad życie".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz