wtorek, 3 kwietnia 2012

Polichromie, freski, malowidła w leżajskiej Bazylice

Polichromia – wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim.

Fresk (z wł. fresco – świeży) – technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna. Inne nazwy to al fresco i buon fresco.
Potocznie, jako fresk określa się wszelkie malowidła ścienne, wykonane różnymi technikami. W ścisłym rozumieniu nazwa fresk odnosi się jednak wyłącznie do tych, które zostały wykonane na mokrym tynku.
Polichromia ścian i sklepień kościoła

 

Na ścianie nawy głównej, nad stallami piękna polichromia 'Pokłon trzech mędrców' 
zobacz:      Święto Trzech Króli
**
Na ścianie południowej Prezbiterium Bazyliki OO Bernardynów w Leżajsku znajduje się malowidło " Pokłon Pasterzy". Przy Dzieciątku Jezus, który leży w pieluszkach klęczy Maryja Panna, po prawej stronie sceny stoi św. Józef. Świętą Rodzinę otacza gromada pasterzy, którzy składają dary. Twórcą malowidła był Stanisław Stroiński malarz XVIII w.
Malowidło "Pokłon Pasterzy" https://youtube.com/shorts/Vp8hs28K-6k

***
Niedziela Palmowa „Niedziela Męki Pańskiej”, to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia na osiołku Chrystusa do Jerozolimy.
 
Niedziela palmowa - polichromia na ścianie prezbiterium w Bazylice oo Bernardynów w Leżajsku.
**
Fresk Koronacja NMP


MALOWIDŁA W ZABYTKOWEJ SIENI
Polichromie w całej sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną i zakrystią datowane na 1. poł. XVIII wieku zarejestrowane są w Katalogu zabytków sztuki w Polsce.
Św. Franciszek zdejmujący Chrystusa z krzyża i klęcząca św. Maria Magdalena. Malowidło z XVII w. w hollu na przeciwko zakrystii.
***

Pieta (Pietà) - malowidło z XVIII w. umieszczone na ścianie sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną. Przedstawia Maryję z mieczem w sercu trzymającą na kolanach martwego Chrystusa. Napis 'Mieczem w serce raniona Dziewica Matka Jego, cierpi, Syn umarł Grzeszniku dla Ciebie...'
***
Malowidło Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca  w zabytkowej sieni na ścianie  z wyjściem na Plac Rajski i wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego. Malowidło to przez wiele lat ukryte było pod kilkoma warstwami farby. W 1996 roku przypadkowo odnalazł je i częściowo odsłonił o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. W latach 2000-2002 poddano konserwacji.                                                             
Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca.









Malowidło na ścianie przed wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego przedstawiające zakonnika w habicie franciszkańskim trzymającego w lewej dłoni kostur, w prawej paciorki Koronki Serafickiej.
Źródło: o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. Czyściec. Przyczynek do badań zabytkowego malowidła w XVII-wiecznej sieni klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku.- Almanach Leżajski. TMZL, Zeszyt nr 7/2011, s. 7-35


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...