wtorek, 3 kwietnia 2012

Freski i malowidła

Polichromia ścian i sklepień kościoła
Na ścianie nawy głównej, nad stallami piękna polichromia 'Pokłon trzech mędrców' 
zobacz:      Święto Trzech Króli

Fresk Koronacja NMP


MALOWIDŁA W ZABYTKOWEJ SIENI
Polichromie w całej sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną i zakrystią datowane na 1. poł. XVIII wieku zarejestrowane są w Katalogu zabytków sztuki w Polsce.
Św. Franciszek zdejmujący Chrystusa z krzyża i klęcząca św. Maria Magdalena. Malowidło z XVII w. w hollu na przeciwko zakrystii.
***

Pieta (Pietà) - malowidło z XVIII w. umieszczone na ścianie sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną. Przedstawia Maryję z mieczem w sercu trzymającą na kolanach martwego Chrystusa. Napis 'Mieczem w serce raniona Dziewica Matka Jego, cierpi, Syn umarł Grzeszniku dla Ciebie...'
***
Malowidło Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca  w zabytkowej sieni na ścianie  z wyjściem na Plac Rajski i wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego. Malowidło to przez wiele lat ukryte było pod kilkoma warstwami farby. W 1996 roku przypadkowo odnalazł je i częściowo odsłonił o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. W latach 2000-2002 poddano konserwacji.                                                             
Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca.

Malowidło na ścianie przed wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego przedstawiające zakonnika w habicie franciszkańskim trzymającego w lewej dłoni kostur, w prawej paciorki Koronki Serafickiej.
Źródło: o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. Czyściec. Przyczynek do badań zabytkowego malowidła w XVII-wiecznej sieni klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku.- Almanach Leżajski. TMZL, Zeszyt nr 7/2011, s. 7-35

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...