wtorek, 3 kwietnia 2012

Polichromie, freski, malowidła w leżajskiej Bazylice

Polichromia – wielobarwna ozdoba malarska ścian, sufitów, podniebienia sklepień, rzeźb stosowana do dekoracji wewnętrznych i zewnętrznych. Polichromie wykonywano nie tylko na materiałach kamiennych i tynkach, ale także na drewnie, wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń w budownictwie sakralnym i świeckim.

Fresk (z wł. fresco – świeży) – technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna. Inne nazwy to al fresco i buon fresco.
Potocznie, jako fresk określa się wszelkie malowidła ścienne, wykonane różnymi technikami. W ścisłym rozumieniu nazwa fresk odnosi się jednak wyłącznie do tych, które zostały wykonane na mokrym tynku.
Polichromia ścian i sklepień kościoła

 

Na ścianie nawy głównej, nad stallami piękna polichromia 'Pokłon trzech mędrców' 
zobacz:      Święto Trzech Króli
**
Niedziela Palmowa „Niedziela Męki Pańskiej”, to święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia na osiołku Chrystusa do Jerozolimy.
 
Niedziela palmowa - polichromia na ścianie prezbiterium w Bazylice oo Bernardynów w Leżajsku.
**
Fresk Koronacja NMP


MALOWIDŁA W ZABYTKOWEJ SIENI
Polichromie w całej sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną i zakrystią datowane na 1. poł. XVIII wieku zarejestrowane są w Katalogu zabytków sztuki w Polsce.
Św. Franciszek zdejmujący Chrystusa z krzyża i klęcząca św. Maria Magdalena. Malowidło z XVII w. w hollu na przeciwko zakrystii.
***

Pieta (Pietà) - malowidło z XVIII w. umieszczone na ścianie sieni łączącej bazylikę z furtą klasztorną. Przedstawia Maryję z mieczem w sercu trzymającą na kolanach martwego Chrystusa. Napis 'Mieczem w serce raniona Dziewica Matka Jego, cierpi, Syn umarł Grzeszniku dla Ciebie...'
***
Malowidło Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca  w zabytkowej sieni na ścianie  z wyjściem na Plac Rajski i wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego. Malowidło to przez wiele lat ukryte było pod kilkoma warstwami farby. W 1996 roku przypadkowo odnalazł je i częściowo odsłonił o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. W latach 2000-2002 poddano konserwacji.                                                             
Chrystus wybawia dusze z czyśćca. Św. Franciszek wyciągający paskiem dusze z czyśćca.









Malowidło na ścianie przed wejściem do bazyliki od strony ołtarza głównego przedstawiające zakonnika w habicie franciszkańskim trzymającego w lewej dłoni kostur, w prawej paciorki Koronki Serafickiej.
Źródło: o. Andrzej Efrem Obruśnik OFM. Czyściec. Przyczynek do badań zabytkowego malowidła w XVII-wiecznej sieni klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku.- Almanach Leżajski. TMZL, Zeszyt nr 7/2011, s. 7-35


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...