wtorek, 8 września 2020

Święto Matki Bożej Siewnej 2020 - Bazylika w Leżajsku

Kościół katolicki obchodzi dziś - 8 września najważniejsze Święto Maryjne związane ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zwane świętem Matki Bożej Siewnej.
W Leżajsku Święto MB Siewnej, tradycyjnie już od wielu lat połączone jest z dożynkami powiatowymi. Przybyli pielgrzymi z okolicznych wsi, by podziękować Matce Boskiej za plony i prosić o dar urodzaju na przyszły rok. Tradycją stało się prezentowanie pięknych, misternie wykonanych przez okolicznych parafian wieńców dożynkowych. 
Przed Bazyliką na Placu Piasek odprawiona została msza polowa przy ołtarzu Bazyliki Zwiastowania NPM w Leżajsku z udziałem XXI Pielgrzymki Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego.
 
 
 
 



  
  
  
 




 
  
 
 
Od ponad 260 lat pielgrzymi z odległych miejscowości, często spoza granic Polski przybywają 8 wrześniu każdego roku do Leżajska na uroczystości odpustowe Matki Boskiej Siewnej. Prawie 270 lat temu starosta leżajski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny Józef Potocki zabiegał w Rzymie u papieża Benedykta XIV o dekret koronacyjny i poświęcenie cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Niestety, Potocki nie dożył uroczystości, zmarł kilka miesięcy przed koronacją obrazu. Aktu koronacji 8 września 1752 roku dokonał jego syn Stanisław Potocki oraz wnuk Ksawery. Na uroczystości koronacyjne przybyła wówczas licznie szlachta, spokrewnione rody, wojewodowie, kasztelani, starostowie. Przybyło setki tysięcy kapłanów świeckich i zakonnych, a duchowni różnych zakonów odprawili ok. 400 mszy przy wszystkich ołtarzach.

129 lat po koronacji obrazu MB na uroczystości odpustowe z Królestwa Polskiego przybyło 40 tysięcy wiernych. Moskale, którzy dotychczas nie chcieli przepuszczać ludzi przez granicę, postanowili zarobić na pielgrzymach. Za przepustkę 8-dniową pobierali po pół rubla. Ludzie, którzy od kilkudziesięciu lat nie mieli takiej szansy, z największą ochotą składali daninę, byle się dostać do galicyjskiego sanktuarium w Leżajsku.


Zobacz też"

MB Siewnej. Pielgrzymka Służb Mundurowych i Dożynki Powiatowe 2012

sobota, 15 sierpnia 2020

Święto Wniebowzięcia NMP (Matki Bożej Zielnej). Odpust Matki Bożej Zielnej w Leżajsku

15 sierpnia kościół katolicki obchodzi jedno z najważniejszych świąt Maryjnych - Święto Wniebowzięcia NMP (Matki Bożej Zielnej). Wielka sława cudownego obrazu Matki Boskiej Leżajskiej od wieków przyciąga wiernych przed Jej ołtarz. Pielgrzymi nawiedzający tę Bazylikę, jeżeli wezmą udział we Mszy św. lub w innym nabożeństwie liturgicznym i oddadzą się tu przez pewien czas pobożnym rozmyślaniom, odmawiając na koniec „ Ojcze nasz...”, wyznanie wiary i modlitwę do Najświętszej Maryi Panny, mogą uzyskać Odpust.
zobacz filmik >>  Cudowny Obraz MB Leżajskiej w klasztorze
 
Podczas nabożeństwa w leżajskiej Bazylice odbyła się uroczysta procesja, można było także poświęcić bukiety zrobione z kłosów zbóż, kwiatów, owoców i ziół. Kiedyś nie robiło się ziołowych bukietów tylko wianuszki.
To święto ziół.
  
Świętu Matki Bożej Zielnej towarzyszy od wielu lat odpust, który trwa od 13 do 15 sierpnia. Jest on przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Rozstawiane zostają kramy odpustowe ze słodyczami, zabawkami, rękodziełem, również ze współczesnymi pamiątkami. Można kupić bukiety z ziół. 
Nie ma już tradycyjnych odpustów, jak przed laty, kiedy to do klasztoru przybywały liczne pielgrzymki z sąsiednich miejscowości, a na klasztornym Placu Piasek można było kupić lody własnej produkcji nakładane łyżką, z beczki kiszone ogórki, ogórczankę wypijaną z musztardówki i inne produkty domowej roboty. Nie ma furmanek, jak za dawnych czasów. Są ludzie w maseczkach na twarzy.
>> Odpusty

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 





 
 
 
 

 




 

zobacz też:



poniedziałek, 13 lipca 2020

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

W tym roku ze względu na restrykcje związane z epidemią koronawirusa Festiwal Organowy w leżajskiej Bazylice odbędzie się online. 
Poniedziałkowe koncerty od 6 lipca do 10 sierpnia 2020 w wykonaniu polskich wirtuozów będą transmitowane na żywo poprzez stronę internetową o godz. 19.


Kalendarz Koncertów

6 lipca - 
Recital organowy: Marek Smoczyński
13 lipca - 
Recital organowy: prof. Józef Serafin
20 lipca - Recital organowy: Recital organowy: prof. Julian Gembalski
27 lipca - Recital organowy: prof. Roman Perucki

3 sierpnia - Recital organowy: Krzysztof Urbaniak i Mateusz Kamiński
“Mistrz i uczeń”
10 sierpnia - Recital organowy: Daniel Strządała


Transmisja Live na stronie:
https://festiwalorganowy.lezajsk.pl/





***
Recital organowy: Marek Smoczyński
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...