niedziela, 3 maja 2015

3 maja - Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

3 maja w Kościele katolickim w Polsce obchodzona jest liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ono do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
To święto zostało ustanowione po odzyskaniu niepodległości po 1918, przy czym oficjalnie, jako święto narodowe obchodzone jest od 1923 roku. 
W okresie PRL-u władze komunistyczne zaprzestały jednak publicznego świętowania i wywieszania flag w dniu 3 maja, głównie ze względu na święto kościelne. Od 1990 roku, 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce i dniem wolnym od pracy.

Matka Boża Królowa Polski jest główną patronką archidiecezji częstochowskiej i przemyskiej, była też patronką archidiecezji lwowskiej.


Z tej okazji w dniu 3 maja do Leżajska przybywają liczne pielgrzymki z okolicznych parafii, a na ulicach miasta, budynkach prywatnych i urzędach państwowych, a także przed kościołami w 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wywieszane są flagi. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...