środa, 4 kwietnia 2012

Ołtarze w Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku

W leżajskiej bazylice znajduje się oprócz ołtarza głównego 19 ołtarzy bocznych. Stoją na ścianach nawy północnej, południowej, po obu stronach prezbiterium oraz obok filarów międzynawowych. Powstały w XVII i XVIII wieku. 
 
Ołtarz św. Franciszka z Asyżu
Ołtarz św. Franciszka z Asyżu
W Kaplicy św. Franciszka stoi barokowy ołtarz z XVII wiecznym obrazem Gerarda Seghersa, ukazującym Ekstazę św. Franciszka z Asyżu. Po obu stronach obrazu stoją rzeźby św. Bonawentury i św. Ludwika biskupa z Tuluzy.
 
 
***
Ołtarz św. Marii Magdaleny. 
Obraz pędzla o. Franciszka Lekszyckiego znajduje się w północnej nawie Bazyliki.
 ***
Ołtarz św. Kazimierza
 Późnobarokowy ołtarz z obrazem św. Kazimierza, patrona, ukazanego na tle bitwy pod Połockiem, wykonał br. Szymon Hermanowicz. Po lewej figura św. Jana Chrzciciela, odzianego w skórę zwierzęcą, wspartego o laskę, po prawej św. Jan Ewangelista. U góry figury aniołów i bogate ozdoby powstały w warsztacie mistrza Antoniego Osińskiego.
Poniżej, na ołtarzu obraz Jana Pawła II.
Ołtarz znajduje się obok wejścia do kaplicy Matki Bożej, po lewej stronie.
***
 
Ołtarz Męki Pańskiej
 W nawie bocznej od północnej strony znajduje się Ołtarz Męki Pańskiej z Figurą Ukrzyżowanego Chrystusa. 
U góry na kartuszu widnieje napis: 
''et erit vita tua quasi pendens ante te timebis nocte et die et non credes vitæ tu"
"Życie twe będzie u ciebie jakby w zawieszeniu: będziesz drżał dniem i nocą ze strachu, nie będziesz pewny życia."
Księga Powtórzonego Prawa, 28,66
***
Ołtarz św. Antoniego z Padwy
XVIII w. Ołtarz św. Antoniego z Padwy
  „Si quaeris miracula” - Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego - zawsze doradzam moim znajomym, by w potrzebie modlili się do niego. 
Kiedy byłam we Włoszech odwiedziłam w Padwie grób św. Antoniego. Papież Grzegorz IX zaliczył Antoniego w poczet świętych 30 maja 1232 roku ze względu na liczne cuda i łaski, jakich wierni doznawali modląc się przy jego grobie. Moje prośby co prawda wówczas nie zostały wysłuchane, ale wielokrotnie pomógł mi, gdy zwracałam się o pomoc w odnalezieniu zagubionej czy wręcz tylko zawieruszonej. Św. Antoni z Padwy jest patronem rzeczy zagubionych, ale warto zwrócić się o pomoc w sprawach różnych, osobistych niepowodzeń, zdania egzaminów, kłopotów zdrowotnych. Podobno trzeba mu coś obiecać. 
***
Ołtarz św. Bernardyna ze Sieny
 
Od imienia św. Bernardyna funkcjonuje w Polsce nieoficjalna nazwa braci mniejszych obserwantów - bernardyni. Uczeń św. Bernardyna, św. Jan Kapistran zakładając w Krakowie klasztor obserwancki (1454) nadał mu wezwanie swojego niedawno kanonizowanego mistrza. Z biegiem czasu mieszkańcy Krakowa zaczęli nazywać owych zakonników braćmi od św. Bernardyna, a potem prosto bernardynami.





Ołtarz św. Józefa
 
***
Ołtarz Niepokalanego Poczęcia
Po lewej figura figura św. Tomasza z Akwinu, wykonana w 1755 roku przez Antoniego Osińskiego - rzeźbiarz, jeden z czołowych przedstawicieli tzw. lwowskiej rzeźby rokokowej. Żył w latach ok. 1720-1764.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...