wtorek, 3 kwietnia 2012

Organy

Organy w południowej nawiej Matki Bożej
Leżajskie organy w Bazylice oo. Bernardynów słyną w całej Europie, jako jedne z najlepiej brzmiących. Konkurują jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Z tym, że oliwskie organy mają dodatkowo elementy elektroniczne, leżajskie są instrumentem mechanicznym. Organy składające się z trzech oddzielnych instrumentów w nawie głównej i organy w nawach bocznych mają oddzielne klawiatury, co umożliwia równoczesne koncertowanie trzech artystów. Organy mające 6 tys. piszczałek, różnej wielkości od 5 cm do 10,5 metrów przyozdobione są postaciami świętych, zakonników i figurami tworzącymi chór muzyczny. Przedstawione sceny chóru muzycznego symbolizują walkę chrześcijaństwa ze złem, zwycięstwo nad mocami szatana. 
Organy powstały z fundacji rodziny Potockich. Zostały wykonane w XVII w. przez organmistrza Studzińskiego z Przeworska oraz Jana Głowińskiego z Krakowa. 
Dodatkowe elementy: kukułka, horribile wzbogacają efekty muzyczne uatrakcyjniając grę instrumentu.

Organy w nawie głównej. U dołu Herkules walczący z Hydrą,  para Murzynów symbolizuje  świat pogański nawracany na chrześcijaństwo

Bogate zdobienia snycerskie wykonali bracia zakonni z klasztoru Bernardynów. 

Zakonnik franciszkański i Samson w scenie walki z lwem

Św. Jerzy na koniu

Organy w nawie głównej
Zdobienia snycerskie organów - Chrystus Frasobliwy

Na szczycie organów w nawie głównej widnieje orzeł w koronie z rozpostartymi skrzydłami - godło państwa i symbol królewskiego patronatu nad Zakonem. Poniżej widać tarczę zegarową, symbol przemijania czasu. 

Organy w bocznej nawie św. Franciszka

Organy w nawie Matki Bożej

3 komentarze:

  1. Znam to zagadnienie... byłem kilka razy na koncertach w Oliwie. Wszystko się zgadza, ale brzmienie oliwskich organów przy leżajskich, to - jak sopran przy basie, a nie wspomnę o sile głosu, czy jak ktoś uważa ...muzyka mury rozsadza. Siła głosu w Leżajsku jest kilka razy większa od Oliwskich, czy tych w Kamieniu. To, że jest więcej tzw. "klapek, kręcących się aniołków, itd" nie świadczy (wg mnie) o wielkości organów. Byłem na koncertach organowych w tych miejscowościach, ale... Leżajsk - bije wszystko, a w dodatku SUBKONTRABAS - tego nie mają żadne organy w Polsce. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy organy w Leżajsku po ostatnim remoncie który udało się zakończyć jak donoszą w mediach szczęśliwie ? Czy faktycznie po tym dziwnie przeciągającym się remoncie rozpoczętym przez francuską firmę organy nie straciły walorów brzmieniowych ? Czym zajmowała się firma i kończący remont Polak nie wiadomo, szczegółów w mediach na ten temat zadziwiająco brak, jest tylko określiłbym za wybielanie i unikanie tego co zatraciły leżajskie organy, ratowanie popularności. Mocno brzmiąca pedału, zmniejszone opóźnienie (organy nie są w pełni mechaniczne gdyż posiadają dźwignię barkera dla I i III manuału), jazgotliwe mixtury (nie licząc oczywiście Cymbału, taki powinien być),mixtury barokowe są szczególnie czysto brzmiące czysto brzmiące. Wcześniej brzmiały lepiej - mam 7 płyt cd z muzyką organową nagraną w Leżajsku, dwie po remoncie, reszta przed. Sugerowałbym też na niezbyt odpowiednią intonację głosów przez polskiego organmistrza wykańczającego remont organów. Nie specjalizuje się w żadnym wypadku na remontach historycznych instrumentów a zwłaszcza barokowych. Proszę sobie posłuchać brzmienia organów barokowych-autentycznych, w Jędrzejowie. Albo na youtubie organów barokowych w tym wybudowanych przez Silbermana. Różnica jest w porównaniu z instrumentem Leżajskim wyraźnie słyszalna. Organy Leżajskie są po prostu dobrze reklamowane. Potęga brzmienia sekcji pedału to nie jest wszystko co jest w organach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Każdy remont, "konserwacja" organów obniża ich stopień autentyczności. Każdy też zatraca ich oryginalność brzmienia na rzecz aktualnego wyobrażenia o "poprawności" brzmienia barokowego (w przypadku organów leżajskich). W sumie remontowane instrumenty coraz mniej różnią się, zatracając swoje pierwotne unikatowe brzmienia, na rzecz spełniania wykoncypowanego, aktualnie obowiązującego standardu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...