wtorek, 3 kwietnia 2012

Odpusty

Wielka sława cudownego obrazu Matki Boskiej Leżajskiej od wieków przyciąga wiernych przed Jej ołtarz. Tradycyjne odpusty, gromadzą ogromne rzesze wiernych. 13-15 sierpnia  odbywa się odpust  Wniebowzięcia NMP (Matki Bożej Zielnej, odpust trwa od 13 do15 sierpnia). Pielgrzymi nawiedzający tę Bazylikę,  jeżeli wezmą udział we Mszy św. lub w innym nabożeństwie liturgicznym i oddadzą się tu przez pewien czas pobożnym rozmyślaniom, odmawiając na koniec „ Ojcze nasz...”, wyznanie wiary i modlitwę do Najświętszej Maryi Panny, mogą uzyskać Odpust.
Boruch Miller- Żyd, rodowity leżajszczanin tak pisze w swojej książce "Szukałem sprawiedliwości"
- "Urodziłem się rok przed I wojną światową w małym galicyjskim miasteczku. To miasteczko nazywano świętym, a to dlatego, że z jednej strony znajdował się grób rabina Elimelecha, a z drugiej klasztor, gdzie podobno miała ukazać się Matka Boska.
Pewnego dnia - tak wierzyli chrześcijanie- wydarzył się tu cud, ukazała się ludziom Matka Boska.
Niezatarte są wspomnienia o tym dniu. Wielkie tłumy wierzących Polaków i innych narodowości ze swoimi księżmi i biskupami masowo zalegały ulice. Ludzie szli przed klasztor, nie wszyscy mogli wejść do środka,
ponieważ pielgrzymów było tysiące. Tam też każdy miał swoją prośbę do Matki Boskiej, aby im pomogła w spełnieniu ich życzeń.
Byłem świadkiem jak na przyjazd biskupa czy arcybiskupa wychodził mu na spotkanie rabin miasteczkowy z grupą wierzących Żydów, aby w ten sposób oddać szacunek i honor".

8 września corocznie odbywa się odpust związany ze świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zwany świętem Matki Bożej Siewnej.
Przybywają pielgrzymi z okolicznych wsi podziękować Matce Boskiej za plony i prosić o dar urodzaju na przyszły rok. Tradycją stało się prezentowanie pięknych, misternie wykonanych przez okolicznych parafian wieńców dożynkowych. Od kilku lat pokłony przed ołtarzem Matki Boskiej składają również żołnierze, policjanci, strażacy, celnicy i strażnicy więziennictwa.zobacz też:Dzień Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywany Zielonymi Świątkami, jest bardzo ważnym momentem w liturgii kościelnej. Jest to święto ruchome. Wypada zawsze 7 tygodni po niedzieli wielkanocnej (49 dni) i między innymi dlatego bywa nazywane również Pięćdziesiątnicą.
***

***

Fot. Anna Ordyczyńska  Fot. Anna Ordyczyńska  Fot. Anna Ordyczyńska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...